Prof.dr.sc. Željko Grbavac, dr.med.

Specijalist neurologije

Podružnica: Zagreb

Prof.dr.sc. Željko Grbavac završio je Medicinski fakultet u Zagrebu 1974. godine. Do 1978. godine radio je na poslovima rukovoditelja Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Čapljina, a potom je započeo specijalizaciju iz neurologije u Neurološkoj klinici Kliničkog bolničkog centra Zagreb. Specijalistički ispit iz neurologije položio je 1981. godine. Za vrijeme specijalizantskog usavršavanja završio je poslijediplomski studij iz neurologije nakon čega je prijavio magistarski rad pod naslovom: „Kliničko istraživanje moždanog edema u cerebrovaskularnim bolestima“ kojeg je obranio 1985. godine. Od 1985. godine bio je voditelj IIIB odjela Neurološke klinike u KBC-u Zagreb, da bi od 1991. godine postao pročelnik Zavoda Intenzivne skrbi i pojačanog nadzora Neurološke klinike KBC-a Zagreb. Od 1987. godine redoviti je predavač na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu za kolegij “Neurologija”, a u okviru izborne grupe predmeta Kineziologija. Od 1988. godine do 1995. godine bio je samostalni predavač na katedri Neurologije na Fakultetu za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu. Osim u dodiplomskoj nastavi, do danas je aktivan predavač na poslijediplomskoj nastavi Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu iz neurologije i neurourodinamike za poslijediplomsku nastavu iz ginekologije, kirurgije, urologije te neurologije. 1986. godine dodijeljeno mu je priznanje za posebni doprinos razvitku Neurološke klinike i Zavoda za neuropatologiju ,Rebro” te unapređenje neurološke struke i znanosti. 1987. godine uveo je u neurologiju u ovog dijela Europe novi dijagnostički postupak -urodinamiku – te je i danas jedan od rijetkih neurologa u Hrvatskoj koji se bavi ovom problematikom i educira kadrove iz neurourologije i urodinamike. 1988. godine obranio je doktorsku disertaciju pod naslovom: “Analiza hemoreologijskih faktora značajnih u nastanku ishemičkog cerebrovaskularnog inzulta”. 1989. godine izabran je u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika, a 1991. godine u znastveno-nastavno zvanje sveučilišnog docenta. 1995. godine izabran je u zvanje primarijusa. 1995. je otvorio privatnu neurološku ordinaciju koja je kasnije prerasla u Polikliniku za neurologiju, psihijatriju, internu medicinu, ginekologiju i opstetriciju. 2006. godine izabran je u nastavno zvanje profesora visoke škole kao naslovno zvanje u području biomedicine i zdravstva, polje kliničke medicinske znanosti, grana neurologije Zdravstvenog Veleučilišta u Zagrebu. 1992. godine napisao je udžbenik ,Neurologija“ Sveučilista u Zagrebu, a 1997. godine objavio drugo, prošireno izdanje. Koautor je udžbenika ,Neurologija“ Boška Barca, Sveučilište u Zagrebu iz 1992. godine. Do sada je objavio preko 70 stručnih, odnosno znanstvenih radova. Bio je mentor mnogim diplomskim i magistarskim radovima, a aktivni je član mnogih sekcija i udruga iz područja zdravstvene i znanstvene djelatnosti. Dugi niz godina stalni je sudski vještak Županijskog suda u Zagrebu za područje neurologije .