Utjecaj sporta na srčane bolesti

Sport i tjelesna aktivnost imaju značajan utjecaj na zdravlje srca te predstavljaju jedan od ključnih čimbenika u prevenciji i kontroli srčanih bolesti. 

Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti u svijetu, a njihov razvoj uvelike ovisi o načinu života, prehrambenim navikama i razini tjelesne aktivnosti. Iako moderna medicina nudi niz rješenja za liječenje srčanih tegoba, ništa ne može zamijeniti moć prevencije! 

Redovito bavljenje sportom može smanjiti rizik od srčanih bolesti, poboljšati funkciju srca i krvnih žila te značajno unaprijediti opće zdravstveno stanje.

Srce, kao i svaki drugi mišić u tijelu, potrebno je redovito koristiti kako bi ostao snažan i zdrav. Tjelesna aktivnost poboljšava funkciju srca i krvnih žila na više načina. Redovita aerobna aktivnost, poput trčanja, plivanja, vožnje bicikla i brzog hodanja, jača srčani mišić, povećava njegovu učinkovitost i omogućava bolju cirkulaciju krvi. Kada je srce snažnije, može efikasnije pumpati krv, smanjujući time opterećenje arterija i poboljšavajući opskrbu tijela kisikom

Važan aspekt bavljenja sportom i redovitom tjelovježbom je prevencija hipertenzije. Visoki krvni tlak (hipertenzija) tihi je ubojica koji često prolazi nezapaženo, ali može imati ozbiljne posljedice! 

Kada su arterije stalno pod visokim tlakom, srce mora raditi jače kako bi pumpalo krv, što može dovesti do hipertrofije (povećanja) srca, što vodi u njegovo zatajenje ili infarkt. Srećom, sport je jedan od najučinkovitijih prirodnih načina za snižavanje krvnog tlaka. 

Svaka fizička aktivnost potiče širenje krvnih žila, poboljšava njihovu elastičnost i snižava krvni tlak, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti. Dovoljno je samo 30 minuta umjerene aktivnosti dnevno kako bi se vidjeli značajni rezultati u regulaciji krvnog tlaka i jačanju krvnih žila.

Osim što ojačava srčani mišić i poboljšava elastičnost krvnih žila, tjelesna aktivnost djeluje i kao “čistač arterija”. Smanjuje razinu lošeg kolesterola (LDL) i povećava razinu dobrog kolesterola (HDL), što pozitivno utječe na zdravlje krvnih žila. 

Nakupljanje naslaga kolesterola u arterijama mogu dovesti do ateroskleroze, stanja u kojem dolazi do oštećenja i suženja arterija te smanjenog protoka krvi, što može uzrokovati srčani ili moždani udar. 

Redovita tjelesna aktivnost može usporiti ili čak preokrenuti proces ateroskleroze, čime se značajno smanjuje rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih komplikacija.

Tjelesna aktivnost također doprinosi regulaciji tjelesne mase, a time i smanjenju rizika od pretilosti, metaboličkog sindroma te bolesti srca i krvnih žila

Kada se krećemo, naše tijelo troši kalorije, poboljšava se metabolizam i održava se zdrava tjelesna masa, čime se smanjuje mogućnost razvoja šećerne bolesti, još jednog faktora rizika za srčane bolesti. Ljudi koji se redovito bave sportom imaju niže razine kroničnih upala u tijelu, što dodatno doprinosi zaštiti srca i krvnih žila.

Sport ne djeluje samo na naše tijelo, već pozitivno utječe i naš um!

Današnji ubrzani način života često uzrokuje kronični stres i anksioznost, što dovodi do povećanog lučenja hormona stresa poput kortizola i adrenalina. Ti hormoni mogu utjecati na srce i krvne žile jer povisuju krvni tlak, što dovodi do povećanog rizika od srčanog udara. 

Srećom, fizička aktivnost djeluje poput prirodnog antidepresivapotiče lučenje endorfina, smanjuje stres i poboljšava raspoloženje. Sport predstavlja bijeg od  svakodnevnih briga, vrijeme kada se možemo posvetiti sebi, opustiti i napuniti baterije, što vodi prema boljem mentalnom zdravlju, a samim time i zdravijem srcu.

Ipak, kao i kod svega u životu, i ovdje vrijedi pravilo umjerenosti. 

Prekomjerna ili nepravilna tjelesna aktivnost može imati negativne posljedice na srčano zdravlje, osobito kod osoba koje već imaju kardiovaskularne probleme. Intenzivni i dugotrajni treninzi mogu povećati rizik od srčanih aritmija i drugih komplikacija, posebice kod osoba s genetskim predispozicijama za srčane bolesti. 

Stoga je ključno da se tjelesna aktivnost prilagodi individualnim sposobnostima i zdravstvenom stanju, uz konzultacije s liječnicima i stručnjacima. Sport treba biti saveznik, a ne neprijatelj – umjerenost i kontinuitet ključ su uspjeha!

Za optimalno zdravlje srca, preporuča se najmanje 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno. Bilo to brzo hodanje, trčanje, plivanje, vožnja biciklom ili neka druga aktivnost, najvažnije je pronaći sport u kojem uživate, jer će vas upravo to motivirati da budete dosljedni.

Zdravlje srca je u vašim rukama – svaki korak, svaka vožnja bicikla, svaki trenutak proveden u pokretu ulaganje je u duži i kvalitetniji život!

Centar za debljinu

Debljina se smatra jednim od vodećih svjetskih javnozdravstvenih problema i prestavlja kroničnu bolest u kojoj dolazi do štetnog nakupljanja masti u organizmu.

Dermapen i Profhilo

Dermapen i Profhilo  – 2 najučinkovitija tretmana nakon ljeta i izlaganja suncu!

Znaš li svoj broj?

Hrvatski zavod za javno zdravstvo službeno je objavio dvije velike kampanje u organizaciji Hrvatske lige za hipertenziju.

Naručite se na pregled već danas!

Zagreb

Karlovac

Naručite se na pregled online već danas!

Kako Vam možemo pomoći?