Sistematski pregled – nezaobilazan pregled nakon povratka s godišnjeg odmora!

Kraj ljeta, odnosno povratak u svakodnevnu rutinu, idealna je prilika da se posvetimo sebi i svom zdravlju. 

Najbolji način za prevenciju i rano otkrivanje bolesti je sistematski pregled. Barem jednom godišnje bismo trebali napraviti sistematski pregled kako bismo bezbrižno koračali kroz svakodnevicu. 

Prevencija počinje redovitim godišnjim pregledom koji ima svrhu ranog otkrivanja rizičnih čimbenika za razvoj zloćudnih i kroničnih bolesti kako bi se na vrijeme započelo s liječenjem, ali i sprječavanjem razvoja drugih bolesti i stanja. U svojim počecima bolesti često ne pokazuju nikakve simptome te se otkriju upravo prilikom sistematskog pregleda.

U Poliklinici Došen možete obaviti kompletan sistematski pregled. 

Jedna od glavnih prednosti Poliklinike Došen jest činjenica da ovdje niste samo broj, već osobe s imenom i prezimenom o kojima netko brine i koje će netko saslušati s velikom pozornošću. Naša obiteljska poliklinika svakog pacijenta doživljava kao člana obitelji. Na raspolaganju su vam stručnjaci za razna područja s individualnim pristupom. 

Osim brzog i učinkovitog pristupa zdravstvenoj skrbi, jedna od bitnih stavki je dostupnost odlične opreme i najnovijih tehnologija. 

Sve nabrojeno dočekat će vas u našoj Poliklinici Došen – prvoj postaji za zdravlje.

U nastavku donosimo usluge koje sistematski pregled uključuje:

  • Klinički pregled – uzimanje povijesti bolesti, detaljan fizikalni pregled, mjerenje krvnog tlaka, pulsa, tjelesne visine i mase
  • EKG
  • Laboratorijska dijagnostika: KKS, GUK, kreatinin, K, lipidogram (ukupni kolesterol, LDL, HDL, trigliceridi), bilirubin, ALT, AST, GGT, ALP, urat, kompletni urin, pregled stolice na okultno krvarenje
  • Ultrazvuk abdomena
  • Ultrazvuk štitnjače
  • Ultrazvuk dojki (za žene)
  • Ultrazvuk prostate (za muškarce)
  • Završno mišljenje i razgovor s pacijentom

Sistematski pregled može, prema vašim željama i potrebama, biti proširen i dodatnim laboratorijskim pretragama, ginekološkim pregledom ili dodatnim kardiološkim pretragama. 

S koliko godina bismo trebali napraviti prvi sistematski pregled? 

Ako se pitate s koliko je godina optimalno napraviti prvi sistematski pregled, odgovor je – nema dobne granice. Sistematski pregledi organizirano se provode među školskom populacijom i adolescentima. Mnoge društveno-odgovorne tvrtke organiziraju sistematske preglede za svoje djelatnike. Sistematski pregled je dostupan za osobe svih dobnih skupina i najsigurniji je način da provjerite svoje zdravlje te najbolji putokaz u kojem smjeru treba ići dalje, u slučaju da se otkrije neka bolest ili poremećaj zdravstvenog stanja.

Kako se pripremiti za pregled? 

Dan prije pregleda jedite lako probavljivu, kuhanu hranu i uzimajte dosta tekućine (bistre juhe, čajevi). Nemojte piti gazirana pića i alkohol. Izbjegavajte teško probavljivu hranu i hranu koja izaziva nadutost (npr. grah, grašak, kelj, zelje, svježe voće i povrće, pečeno i suho meso, mlijeko i mliječne proizvode). Zadnji obrok pojedite u 18 sati. 

Na dan pregleda je zbog laboratorijskih pretraga i ultrazvuka abdomena potrebno doći natašte. Lijekove koje inače pijete u jutarnjim satima možete popiti s malom količinom vode. Na pregled ponesite svu dosadašnju medicinsku dokumentaciju.

Znaš li svoj broj?

Hrvatski zavod za javno zdravstvo službeno je objavio dvije velike kampanje u organizaciji Hrvatske lige za hipertenziju.

Bolujem od srčanog popuštanja – što sad?

Srčano popuštanje je stanje koje nastaje kad je Vaše srce preslabo da bi izbacilo dovoljno krvi za potrebe organizma zbog čega se krv i višak tekućine zadržavaju u plućima, odnosno u nogama i trbuhu.

Listopad – mjesec podizanja svijesti o raku dojke

Listopad je mjesec podizanja svijesti o raku dojke. To je prilika za skretanje pozornosti na važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke jer je vjerojatnost izlječenja veća od 90% kad se otkrije na vrijeme.  Što je rak dojke? Rak dojke je zloćudna bolest koja...

Kako živjeti nakon srčanog udara?

U ranijim blogovima pisali smo o uzrocima bolova u prsima.  Kao najčešći opasni uzrok bolova u prsima navodimo srčani udar ili infarkt miokarda kojeg je bitno na vrijeme prepoznati kako bi se pružila pravovremena medicinska pomoć i spriječile komplikacije ovog...

Naručite se na pregled već danas!

Zagreb

Naručite se na pregled online već danas!

Kako Vam možemo pomoći?