
Kako izgleda kardiološki pregled?
Što sve uključuje kardiološki pregled i kada ga je preporučeno prvi puta učiniti?
Kardiovaskularne bolesti još su uvijek vodeći uzrok smrti u Republici Hrvatskoj. Važno je na vrijeme prepoznati i liječiti bolesti srca i krvnih žila zato što fatalne komplikacije često nastaju naglo (npr. infarkt miokarda ili disekcija – prsnuće aorte) i zato što bolest može napredovati u fazu kada se više ne može znatnije pomoći bilo kakvim metodama.
Kardiološki pregled je temeljni medicinski pregled koji se bavi procjenom zdravlja srca i krvnih žila. Ovaj pregled može uključivati niz testova i procjena kako bi se utvrdilo opće stanje srca, otkrili potencijalni problemi ili rizici te postavila odgovarajuća dijagnoza i terapija. Prvi kardiološki pregled s uvidom u stanje srca i krvožilnog sustava preporučuje se učiniti u 40-toj godini života (iako dob može varirati), posebice ako spadate u rizičnu skupinu (imate rizične čimbenike) i ako ste izloženi dugotrajnom stresu. Naravno, pregled kardiologa učinit ćete i ranije ako imate određene tegobe.
Faktori rizika za nastanak bolesti srca i krvnih žila su:
- povišene masnoće u krvi
- prekomjerna tjelesna težina
- pušenje, alkohol
- muški spol
- povišene vrijednosti krvnog tlaka
- šećerna bolest
- nedovoljna tjelesna aktivnost
- svakodnevna izloženost stresu
- bolesti srca i krvnih žila u obitelji
Simptomi koje nikako ne biste smjeli zanemariti kada je riječ o zdravlju srca: bol u prsima, zaduha, poremećaji svijesti, lupanje i preskakanje srca, loše podnošenje napora. Ovisno o Vašem zdravstvenom stanju i faktorima rizika, kardiolog će odrediti koje će testove i preglede obaviti.
Među uobičajene dijelove kardiološkog pregleda ubrajaju se:
- Anamneza: Razgovor s kardiologom o Vašim simptomima, medicinskoj povijesti, obiteljskoj anamnezi i životnim navikama (pušenje, prehrana, tjelesna aktivnost, itd.).
- Fizikalni pregled: Liječnik će izvršiti opći pregled Vašeg tijela, poslušati srce i pluća, vratne krvne žile, opipati pulzacije krvnih žila na nogama te provjeriti znakove eventualnih problema.
- Elektrokardiogram (EKG): Snimanje električnih impulsa srca koje pomaže u otkrivanju nepravilnosti srčanog ritma ili drugih problema srca.
- Laboratorijski testovi: Krvni testovi mogu pružiti informacije o razinama kolesterola, glukoze, srčanih enzima (npr. troponin, NTproBNP) i drugih pokazatelja zdravlja srca.
- Ehokardiografija: Ultrazvuk srca koji omogućuje procjenu srčane strukture i funkcije, funkcije srčanih zalistaka i snimanje srčanih pokreta.
- Test opterećenja – ergometrija: Također poznat kao stres-test, omogućuje procjenu srčane funkcije tijekom vježbanja kako bi se otkrile nepravilnosti koje se možda ne vide pri mirovanju.
- Holter EKG-a: Uređaj koji bilježi vaš srčani ritam tijekom 24 sata ili dulje, omogućujući praćenje eventualnih aritmija ili nepravilnosti.
- Holter tlaka (KMAT): Uređaj koji mjeri Vaš tlak u pravilnim razmacima kroz 24 sata kako bi se utvrdile vrijednosti kroz dan i noć i korigirala terapija.
- Koronarna angiografija / koronarografija: Invazivni postupak u kojem se koristi kontrastno sredstvo kako bi se procijenila suženja krvnih žila srca (koronarnih arterija).
Nakon učinjene obrade, kardiolog će preporučiti adekvatnu terapiju te nakon postavljanja dijagnoze i početka liječenja slijedi podjednako važan proces, a to je praćenje bolesnika kroz vrijeme pri čemu u potpunosti dolazi do izražaja suradnja bolesnika i kardiologa na obostrano zadovoljstvo.
Kako točno pročitati nalaz Papa testa?
Papa test je jednostavna i neinvazivna dijagnostička metoda koja služi za rano otkrivanje promjena na stanicama vrata maternice
Reagirajte na vrijeme: Prepoznajte srčani udar!
Srčani udari jedan je od vodećih uzroka smrti diljem svijeta, pogađajući milijune ljudi svake godine. Kada dođe do srčanog udara, svaka sekunda je važna.
Utjecaj sporta na srčane bolesti
Sport i tjelesna aktivnost imaju značajan utjecaj na zdravlje srca te predstavljaju jedan od ključnih čimbenika u prevenciji i kontroli srčanih bolesti.
Centar za debljinu
Debljina se smatra jednim od vodećih svjetskih javnozdravstvenih problema i prestavlja kroničnu bolest u kojoj dolazi do štetnog nakupljanja masti u organizmu.
Prof. dr. sc. Igor But, dr. med.
Poliklinika Došen nastavlja širiti svoj tim vrhunskih stručnjaaka iz Hrvatske, ali i iz regije.
Dijagnostičko-terapijska histeroskopija (Bettocchi) u Poliklinici Došen!
Histeroskopija je minimalno invazivna kirurška tehnika koja se temelji na korištenju prirodnih otvora (porođajni kanal, cerviks) za dolazak do maternice, gdje se izvode dijagnostički i kirurški zahvati.
Dermapen i Profhilo
Dermapen i Profhilo – 2 najučinkovitija tretmana nakon ljeta i izlaganja suncu!
Sistematski pregled – nezaobilazan pregled nakon povratka s godišnjeg odmora!
Kraj ljeta, odnosno povratak u svakodnevnu rutinu, idealna je prilika da se posvetimo sebi i svom zdravlju.
Novosti i posebne pogodnosti u Poliklinici Došen!
Bliže nam se proljetni mjeseci, a s njima i brojne pogodnosti u Poliklinici Došen! Darujte sebe i svoje najmilije posebnim paketima koje smo pripremili za vas!
Znaš li svoj broj?
Hrvatski zavod za javno zdravstvo službeno je objavio dvije velike kampanje u organizaciji Hrvatske lige za hipertenziju.